Chamaerops Humilis Vulcano. Chrakterystyka palmy Karłatka vulcano

Choć nie można oczekiwać od Karłatki Vulcano spektakularnego wzrostu i pokaźnej wysokości, to na pewno spodziewać się można po niej pięknych wachlarzowatych liści. Forma, jaką przybiera Humilis Vulcano to raczej krzew niż strzelista palma. Można ją ukształtować na niewielkie jednopienne drzewko, regularnie ją przycinając lub pozwolić na rozrost palmy, aby natura uformowała Karłatkę na swój sposób.

Jak wygląda palma Karłatka Niska?

Roślina ozdobna Vulcano w postaci krzewiastej osiąga maksymalną wysokość do 2 m. Z kolei, gdy jest modelowana na jednopienną palmę, może wzbić się na wysokość 5 m. Podstawą Karłatki jest pień, który rozgałęzia się u podstawy lub stanowi wspomnianą samotną jednostkę pokrytą włóknami obumierających liści.

Korona Karłatki niskiej to nietuzinkowe wachlarze. Tworzą one zwartą i gęstą jej postać, składającą się ze sztywnych i zielonych liści. Każdy liść podzielony jest na kilkanaście segmentów, a każda jego jednostka przybiera spiczastą formę. Łodygi palmy osiągają długość od 60 cm-100 cm i przy ich nasadzie, wzdłuż krawędzi uzbrojone są w kolce. Chamaerops Humilis Vulcano kwitnie od wiosny do lata. Jej kwiaty męskie są jasnożółte, a żeńskie osobniki- żółtozielone. Następstwem kwiatostanów jest pojawienie się żółtych i pomarańczowobrązowych owoców.

Skąd pochodzi palma Karłatka Niska?

Legenda rzecze, że palma Karłatka Wulkano pochodzi z Sycylii, a konkretniej z pobliskich miejsc wulkanu Etna. Historia prawi też, że odkrył ją pewien Sycylijczyk, który później zaczął ją rozmnażać i uprawiać. Prawda jest taka, że ta egzotyczna palma pochodzi z wyspy o nazwie Vulcano, a ów Sycylijczyk rozgłośnia tę wieść, by nadać temperamentu swojej hodowli. Na przestrzeni lat palma Karłatka niska znalazła spore grono fanów i rozprzestrzeniła się na południowe Włochy, południową część Hiszpanii, wybrzeże wzdłuż Tunezji i Maroka. Śródziemnomorski klimat w tych miejscach przez cały rok zmienia się, wystawiając palmę Chamaerops Volcano na niesamowite próby, które skutkują znakomitym przystosowaniem się jej do niskich temperatur i upalnego lata.

Jak wygląda pielęgnacja Karłatki Volcano w Polsce

Nasz klimat nie do końca jest taki, jak ten we wspomnianych krajach, jednak Karłatka Wulkano znakomicie znosi polskie warunki pogodowe. Upalne lato, które odczuwaliśmy w tym roku, nie stanowi żadnego zagrożenia dla gatunku tej palmy w polskim ogrodzie.

Chamaerops Humilis Vulcano z powodzeniem może być sadzona w donicy, a także stanowić ozdobę egzotycznego ogrodu i znaleźć swoje miejsce w odpowiedniej glebie. Dla palmy tej niezwykle ważne jest stanowisko jej uprawy i gleba, w której jest sadzona. Sadzonka palmy Chamaerops Vulcano idealnie rozwija się na stanowisku słonecznym, ewentualnie delikatnie zacienionym. Gleba, jaką ona ubóstwia to dobrzeprzepuszczalne, żyzne podłoże, które zapewni egzotycznej roślinie prawidłowe nawodnienie i zapobiegnie zatrzymywaniu się wody, skutkujące uszkodzeniem korzeni.

Latem, a także w fazie wzrostu Karłatka Niska wymaga regularnego podlewania, jednak nieprzelewania rośliny. Zimą natomiast należy być oszczędnym w podlewaniu jej, sprawdzając poziom wilgotności gleby, nie doprowadzając jej do skrajnej suszy. Choć Chamaerops Volcano należy do palm tzw. mrozoodpornych, a jej poziom przemarznięcia oscyluje w granicach -12°C w okresie zimowym należy ją zabezpieczać przy uprawie w gruncie. Pomocna w tym przypadku może okazać się agrowłóknina, kabel grzewczy, budki, osłony, nawiewy, znicze itp. Zabiegi te uchronią roślinę przed negatywnymi skutkami opadów śniegu i zalegającego na jej powierzchni lodu.

Dbaj o swoją Chamaerops Humilis Vulcano, a zyskasz nietuzinkową roślinę ozdobną w swoim ogrodzie

Palma Karłowata nie jest wymagającą rośliną w pielęgnacji. Pamiętając o dobrzeprzepuszczalnej glebie, utrzymywaniu odpowiedniego poziomu jej wilgotności, w której się znajduje, a także zabezpieczaniu palmy zimą, roślina odwdzięczy nam się pięknym wyglądem i długowiecznością. Sadząc ją pośród palm takich jak Daktylowiec Kanaryjski, czy Szorstkowiec Fortunego możesz zyskać niepowtarzalny wygląd swojego egzotycznego ogrodu, jaki zostanie ubrany w palmy, będące do tej pory spotykane tylko na wakacjach. Porozmawiajmy o Twoim ogrodzie i ubarwmy go najpiękniejsze gatunki roślin egzotycznych.

Udostępnij