Katalpa Bignoniowa. Dlaczego roślina egzotyczna „Nana” jest znakomitym rozwiązaniem dla Twojego ogrodu?

Wyobraź sobie drzewko, które ma zielone sercowate liście, a jego korona rozrasta się aż do 5 m średnicy. Teraz przenieś tę tropikalną roślinę do swojego ogrodu. Może ona tworzyć pojedynczą ozdobę i rosnąć tuż obok palm, a może stanowić ubarwienie alejki prowadzącej do tajemniczego zakątka w przestrzeni Twojego ogrodu. Zastanawiasz się, jakie ma potrzeby Katalpa Bignoniowa i jakie wymagania Tobie stawia? Już Ci wszystko wyjaśniam. 

Jak wygląda i rośnie drzewko ozdobne Nana? 

Katalpa Bignoniowa wygląda jak z bajki. Roślina ta ma wąski, wysoki pień, który zwieńczony jest koroną, stworzoną z sercowatych liści tworzących jednostki do 25 cm długości. Samo drzewko rośnie wolno, osiągając do 2 m wysokości. Początkowo roślina nabiera tempa i zwiększa swą wysokość o kilka centymetrów. Później, gdy jest już dojrzała, stanowczo zwalnia. Natomiast warto pamiętać, że jeśli roślina szczepiona jest na pniu, to swą wysokość pień już osiągnął i będzie rozrastała się tylko na szerokość. To korona będzie regulować wysokość rośliny egzotycznej Nana, a raczej Twoje zabiegi i przycinanie Catalpy. 

Katalpa Bignoniowa nie kwitnie. Krążą plotki, że wypuszcza ona piękne dzwonkowate kwiaty, jednak niestety musimy zdementować te pogłoski. 

Co to znaczy, że roślina jest szczepiona na pniu? 

Roślina szczepiona na pniu to połączenie dwóch w tym przypadku Katalp Bignoniowych. Pień jednej rośliny zwany podkładką łączy się z górną częścią drugiej rośliny nazywany zrazem. Obie części muszą być podobnej budowy, tkanki przylegać do siebie, a cięcie wykonane gładko. Gdy zostają stworzone idealne warunki bytowe dla połączonych roślin, zawiązują się one ze sobą tkankami, tworząc jedną roślinę. Pielęgnacja szczepionych roślin jest bardzo ważna. To zraz zawsze będzie pobierał drogocenne wartości od podkładki. Dlatego należy zadbać o to, aby oddawała ona to, co wartościowe tylko górnej części, usuwając wyrastające na podkładce pędy. Miejsce połączenia roślin winno być odporne na złamanie, w więc solidnie sklepione i wsparte. 

Czasami zaszczepienie odbywa się po to, aby Surmia Nana występowała w jednakowych wielkościach, bo zaszczepiona roślina nigdy już nie rośnie wzwyż. Nierzadko wykonuje się je też po to, by stworzyć gatunek mocny, odporny na mróz i przystosowany do warunków pogodowych. Również cechy wyglądu są tu istotne. Szczepiona Katalpa Bignoniowazawsze finalnie zawsze będzie wyglądała tak, jak roślina mateczna. Warto o tym pamiętać, chcąc uzyskać najpiękniejsze osobniki. 

Jak pielęgnować Catalpe Bignoniowa? 

Surmia Nana pochodzi z roślin bignoniowatych, a więc tropikalnych roślin– jasnotowców. W naturze Catalpe Bignoniowa rośnie w ciepłej południowej części Ameryki Północnej. Można ją także spotkać w Chinach i w Tybecie. Znakomicie odnajduje się również w polskim egzotycznym ogrodzie. Uwielbia ona stanowisko słoneczne lub lekko zacienione. Oddaje swoje piękno, rosnąc w żyznej i dobrzeprzepuszczalnej glebie. Nie lubi natomiast wiatru, dlatego warto zapewnić jej ustronne miejsce. Na jesień jej liście robią się zielone, a zimą z kolei Katalpa się ich pozbywa, organizując nam grabienie liści lub dając schronienie jeżom. 

Catalpe Nana jest bardzo odporna na mróz. Jednak warto ją zabezpieczać przed długotrwałymi spadkami temperatur, stosując wielokrotnie polecane przez nas zabiegi. 

Gdzie kupić roślinę egzotyczną Katalpa Bignoniowa? 

Szukasz wyjątkowej rośliny, która nada Twojemu ogrodowi niepowtarzalny charakter? Katalpa Bignoniowa Nana to bez wątpienia fascynujący gatunek, który z pewnością zachwyci każdego miłośnika ogrodnictwa.

Ze względu na egzotyczny charakter i ograniczoną dostępność, zakup Katalpy Bignoniowej Nana może być ograniczony. Aby ułatwić Ci to zadanie, zapraszamy Cię w nasze skromne progi, gdzie możesz nabyć tę wyjątkową roślinę. Jeśli szukasz fachowej pomocy i wskazówek w kwestii uprawy Katalpy Bignoniowej Nana, zachęcamy do kontaktu z doświadczonymi hodowcami roślin egzotycznych i specjalistami w ich pielęgnacji. 

Udostępnij