Palma Szorstkowiec Fortunego. Wszystko, co musisz wiedzieć o Trachycarpus Fortunei

Palma Trachycarpus Fortunei inaczej zwana jako Szorstkowiec Fortunego jest to gatunek rośliny, należącej do rodziny arekowatych. Palma zachwyca swą bogatą koroną oraz nietuzinkowym pniem. W naturze palma Trachycarpus rośnie w Himalajach, ale także można ją spotkać w Nepalu, Chinach, Tajlandii i w Japonii. Dlaczego palma Szorstkowiec Fortunego właśnie tak wygląda? Czy uprawa tej palmy jest możliwa w Polsce?

Szorstkowiec fortunego– piękna palma na europejskich włościach

Początki historii Trachycarpus Fortunei sięgają starożytnych Chin. Palma ta była często sadzona w chińskich ogrodach, stanowiąc roślinę dekoracyjną, a także jako źródło włókien do produkcji tkanin i lin. Trachycarpus Fortunei dotarła do Europy ponad 150 lat temu, a swoją nazwę zawdzięcza właśnie sprawcy importu tej egzotycznej rośliny, który nazywał się Robert Fortune. W związku z tym, że naturalnie palma Szorstkowiec nie rośnie w tropikach, świetnie przystosowała się do europejskiego klimatu.

Jak szybko rośnie palma Trachycarpus?

W naturze Szorstkowiec rośnie stosunkowo szybko. W warunkach takich, jak nasze zaobserwowaliśmy u zdrowej, dobrze przyjętej palmy wzrost ok 10 cm na rok.

Warto przyjrzeć się pniu tej egzotycznej rośliny. Stanowi on solidną i masywną podstawę palmy. Im dłużej utrzymujemy liście, tym większy i szerszy tworzy się pień, który zostaje otulony właśnie przez te liście. Gdy pień jest pokryty włóknem, przybiera kolor szary lub brązowy, a jeśli zostaje pozbawiony włókien- miejscami jest zielony, szary i brązowy.

Jak wyglądają liście Szorstkowca tzw. palmy mrozoodpornej?

Szorstkowiec fortunego wykształca piękne, grube łodygi, które zakończone są wachlarzem liści. Liście na końcach są zaostrzone, ale przyjemne w dotyku. Całe wachlarze swobodnie poddają się podmuchom wiatru, co sprawia, że palma jest niezwykle odporna na wiatr, unikając tym samym uszkodzeń wachlarzowatych liści. Gdy palma rośnie w pełnym słońcu kolor jej wachlarzy to soczysta zieleń, która utrzymuje się przez cały rok. Młode liście mają jaśniejszy odcień zieleni, a te starsze ciemnozieloną i intensywną barwę. Należy pamiętać, że gdy palmie brakuje promieni i wody, a jej pielęgnacja szwankuje, liście mogą blednąć, a nawet przybierać żółtawą barwę.

Jak wygląda uprawa palmy Trachycarpus Fortunei w Polsce?

Fortunei należy do tzw. mrozoodpornych palm, dlatego jej uprawa w naszym kraju nie sprawia większych trudności. W polskim egzotycznym ogrodzie może być sadzona bezpośrednio do gruntu lub stanowić ozdobną roślinę uprawianą w donicy. Jak wygląda uprawa Szorstkowca Fortunego w gruncie?

Podstawą jest dobór odpowiedniej gleby. Musi być ona dobrze przepuszczalna, co oznacza, że nie może zalegać w niej woda. Choć Szorstkowiec lubi odpowiednią jej wilgotność, to palma ta nie znosi tworzących się mokradeł. Korzystne dla Szorstkowca jest także zasadzenie jej w dole, na którego dnie znajduje się drenaż z kamieni, a jego powierzchnię wypełnić mieszanką ziemi i piasku. Jednak nie jest to konieczny zabieg. Ważne jest także miejsce sadzenia palmy. Szorstkowiec Fortunei ubóstwia słońce i na takim stanowisku najlepiej się rozwija. Aczkolwiek może odnaleźć się także w zacienionej części ogrodu, gdyż w naturze nie ma to większego znaczenia.

Istotne jest także podlewanie rośliny. W pierwszych tygodniach od zasadzenia rośliny należy szczególnie dbać o odpowiednią wilgotność gleby. Gdy palma zakorzeni się, trzeba kontrolować poziom wilgotności i nigdy nie dopuścić do jej nadmiernego poziomu. Pamiętaj, że zakorzeniona Trachycarpus lepiej zniesie suszę tymczasową, niż stojącą wodę. * Palmy podlewamy i nawozimy!

Jak pielęgnować Trachycarpus fortunei zimą?

Uprawa palmy Trachykarpus zimą nie jest skomplikowana. Fortunei należy do roślin tzw. mrozoodpornych, gdzie temperatura przemarznięcia sięga -12°C. Dlatego palma ta dobrze znosi polską zimę i krótkotrwałe mrozy. Jednak przezorny zawsze ubezpieczony, więc zalecamy zabezpieczenie na wypadek niższych spadków temperatury. Pomocna może okazać się agrowłóknina i kabel grzewczy, budki, osłony, nawiewy, znicze itp. Zabiegi te w pełni przygotują palmę do panujących warunków i zapewnią ładny jej wygląd na wiosnę.

Jak uprawiać Szorstkowca w donicy?

Jeśli chcesz uprawiać Szorstkowca w donicy, pielęgnacja tej rośliny jest bardzo łatwa. Jednak należy pamiętać, że w takich warunkach Trachycarpus rośnie zdecydowanie wolniej. Palmę trzeba posadzić w tym przypadku również w dobrze przepuszczalnej glebie. Dno donicy warto wyłożyć kamyczkami, które zapewnią odpowiedni drenaż. Po zasadzeniu roślinę należy zasilać regularnie wodą, nie przelewając jej i dbając o stałą wilgotność gleby, w której się znajduje. Należy także dbać o odpowiednie nawożenie rośliny odpowiednimi nawozami i odżywkami. Ta roślina ozdobna lubi miejsca słoneczne, dlatego też sadzonkę palmy umieszczamy właśnie w takim miejscu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w okresie wiosenno-letnim stanowiła ozdobę tarasu lub balkonu. Wówczas okres zimy palma powinna spędzić najlepiej w chłodnym pomieszczeniu, typu garaż, altana, ogród zimowy itp.

Trachycarpus Fortunei – niezwykle ciekawa tzw. mrozoodoporna palma w Twoim domu i ogrodzie

Palma Trachycarpus zachwyci każdego swym wyglądem. Jest ona idealna dla amatorów roślin egzotycznych i osób, które chcą mieć swój własny egzotyczny ogród. Dużym atutem Fortunei jest fakt, że te palmy wytrzymują niskie temperatury i należą do roślin zielonych przez cały rok. Na temat tej niezwykłej palmy wiemy niemal wszystko. Dlatego, jeśli chcesz uprawiać Szorstkowca w swoim domu lub ogrodzie, chętnie Ci o nim opowiemy i pokażemy, jak wygląda palma Szorstkowiec w naszej hodowli. Zdradzimy Ci także tajniki, jak wygląda nawożenie palmy Trachycarpus, dlaczego warto próbować uprawy gruntowej tej rośliny i odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.

Udostępnij