Palmy w egzotycznym ogrodzie. Palmy mrozoodporne w Polsce.

Niegdyś nikt nie wyobrażał sobie, że będzie można spotkać palmy w polskich ogrodach. Dziś to coraz częstsze zjawisko. Gdy kupowaliśmy pierwszą swoją sadzonkę palmy, zamarzyliśmy o takim właśnie ogrodzie egzotycznym. Dziś wiemy o uprawie palm tzw. mrozoodpornych niemal wszystko, a szczegóły możesz znaleźć w naszych opisach palm często nazywanych – mrozoodpornych, a właściwie – odpornych na niskie temperatury. 

Jednak widzimy, że grono z naszych klientów cały czas ma w głowie pytanie: co zrobić, aby palma przetrwała zimę? Poniżej przedstawimy Ci palmy, które świetnie odnajdują się w naszym klimacie i należą do najpiękniejszych roślin oraz jednocześnie znanych palm.

Jegomość Trachycarpus Fortunei – Szorstkowiec fortunego

Palmy Trachycarpus należą do gatunków palm z rodziny arekowatych i są najpopularniejszym gatunkiem tzw. mrozoodpornej palmy. Ta roślina egzotyczna pochodzi wprost z Himalajów. Liście palmy stanowią ciekawe, zielone i okazałe wachlarze, a pień mocny trzon, pokryty jest brązowym włóknem. 

Poniższe zdjęcie pokazuje, jak wygląda dorosła dostępna u nas palma, którą jest Trachycarpus Fortunei o 2 m wysokości pnia. 

palmy mrozoodporne Trachycarpus Fortunei


Uprawa palmy Trachycarpus w Polsce nie jest zbyt skomplikowana. Palma odporna na niskie temperatury, czyli Trachycarpus Fortunei wytrzymuje krótkotrwałe spadki temperatur do -12 stopni. Możesz palmę uprawiać w donicy lub w ziemi.


Daktylowiec kanaryjskimrozoodporna palma w polskim ogrodzie?

Do pięknych iście egzotycznych i znanych palm należy daktylowiec kanaryjski. Phoenix Canariensis, to kolejna propozycja spośród znanych gatunków palm spotykanych w polskich ogrodach i ogrodach zimowych. Choć nie znosi minusowych temperatur tak, jak szorstkowiec fortunego, palma ta wytrzymuje mrozy do -5st. Ze względu na niską mrozoodporność, zalecana jest dla bardziej doświadczonych palmiarzy.

W daktylowcu, należącym do ozdobnych roślin drzewiastych, niezwykłe jest to, że z jego pnia można formować różne kształty podczas wzrostu palmy. Natomiast liście są pierzaste i pięknie zdobią roślinę. Dorosła palma rośnie wolno, wypuszczając kilka liści rocznie. 

Zdjęcie pokazuje przykładowe sadzonki dostępne w naszej ofercie tropikalnych roślin.


Jaka tak zwana „mrozoodporna palma” wytrzymująca polski klimat odnajdzie się w Twoim ogrodzie?

Brahea Armata to kolejny gatunek tropikalnych roślin. Posiada piękne srebrzyste liście i gruby pień, który wpływa na wytrzymałość rośliny podczas silnych wiatrów. Palma osiąga wysokość 15m, a jej wzrost w naszych warunkach jest bardzo powolny.

Brahea Armata całkiem nieźle znosi spadki temperatur i jest to gatunek wytrzymujący mrozy do -8 st. Bardzo lubi słoneczne stanowisko i należy do palm uprawianych w dobrze przepuszczalnej glebie. 

Zdjęcie pokazuje przykładowe sadzonki palmy Brahea Armata o wysokości 110cm. Wysokość sadzonki podajemy wraz z donicą.


Inne rośliny egzotyczne znoszące niskie temperatury

Nie moglibyśmy zapomnieć tu o królowej ozdobnych roślin drzewiastych. Yucca Rostrata, o której mowa to egzotyczna roślina pochodząca z Meksyku i Teksasu. Należy do najpiękniejszych tropikalnych roślin. Posiada twardy, okazały pień i liście, które przypominają igły w kolorze srebrzysto-niebieskim.

Juki świetnie znoszą polskie warunki pogodowe. Nie straszne są tym roślinom krótkotrwałe mrozy nawet do minus 20 stopni Celsjusza, susze i wysokie temperatury. W naturze ten gatunek roślin należący do agawowatych niemal wyglądający, jak palma osiąga okazałe kilka metrów wysokości.

Poniższe zdjęcie pokazuje przykładowe sadzonki JukiYucci Rostrata o wysokości 180 cm-200 cm. Wysokość sadzonki podajemy wraz z donicą i liśćmi.

Butia Odorata


Jak zapewnić ochronę palmy mrozoodpornej podczas zimy?

Wiedz, że w naszym kraju bez problemu palmy wytrzymują krótkotrwałe mrozy. Należy jednak zadbać o odpowiednie potraktowanie roślin, jednocześnie chroniąc je przez zmiennymi warunkami pogodowymi. Aby odpowiednio zabezpieczyć rośliny do zimy, należy dopilnować, by nie doszło do jej przemarznięcia, w zależności od tego, jaki jest to gatunek palmy i rodzaj rośliny. Tak zwana Palma mrozoodporna zimująca w ziemi powinna być chroniona wraz z pniem i liśćmi. Do tego zabiegu stosujemy agrowłókninę lub estetycznie wyglądające budki z styropianu, poliwęglanu, pokrowce lub innej zabudowy. Czasami wystarczy sam daszek jak w przypadku Yucci/ Juka Rostrata, który chroni ją przed zimowymi opadami. 

Gdy temperatury będą utrzymywać się dłużej poniżej -12 stopni, przydatny okaże się kabel grzewczy, lub mały grzejniczek, który delikatnie podniesie temperaturę. Metoda ta świetnie sprawdzi się w przypadku wszystkich palm uprawianych w Polsce.  Natomiast tak zwana mrozoodporna palma będąca w donicy może być z powodzeniem przeniesiona do w miarę przestronnego, nawet chłodnego pomieszczenia, które da jej schronienie przed zimą.

Zabiegi te nie są skomplikowane, a mogą okazać się przydatne do późniejszej uprawy palm i roślin, jednocześnie pozytywnie wpływając na ich wygląd oraz wzrost.


Czy uprawa palm jest trudna?

Trend uprawy palm nieustannie rośnie. Ku naszej uciesze rośnie również świadomość, jak uprawiać niektóre palmy. Uprawa egzotycznych roślin w polskich ogrodach nie jest trudna. Na początku może okazać się czasochłonna. Jednak jak to każda roślina, palma również na pierwszym ogniu potrzebuje więcej uwagi i pielęgnacji. Na szczęście dzięki naszej wiedzy i doświadczeniu nie musisz martwić się o niepowodzenie w uprawie palm i roślin egzotycznych. Wraz z sadzonką zakupioną z naszego ogrodu Palmy z Lubska otrzymujesz odpowiedź jak pielęgnować palmy i dostajesz gotowy przepis na Twój egzotyczny ogród.

Udostępnij