Phoenix Reclinata – Nietuzinkowa palma w egzotycznym ogrodzie

Marzysz o stworzeniu egzotycznego ogrodu, który zachwyci Cię swoim niepowtarzalnym klimatem? Szukasz rośliny, która nada mu wyjątkowego charakteru i wprowadzi do niego nutkę tropikalnego uroku? Nie szukaj dalej! Phoenix Reclinata, znana również jako Daktylowiec Nagięty, to idealny kandydat na królową Twojego zielonego królestwa. Przygotuj się na podróż do świata egzotycznych roślin i odkryj magię Phoenix Reclinata– nietuzinkowej palmy, która odmieni Twoje otoczenie!

Jak wygląda Phoenix Reclinata- Daktylowiec nagięty?

Najpierw trochę istotnych faktów. Reclinata należy oczywiście do rodziny roślin arekowatych. Pochodzi ona z Afryki, Arabii Saudyjskiej i Jemenu. Można ją także spotkać na Madagaskarze. Daktylowiec Nagięty to palma, która osiąga do 12 m wysokości i 6 m szerokości. Często rośnie jako krzaczasta kępa do znacznie mniejszych rozmiarów z jedną lub większą liczbą łodyg. Ciemnozielone liście są pierzaste, mają około 3 m długości i są uformowane we wdzięczny łuk. Phoenix Reclinata jest pięknym okazem i często jest sadzona nad elementami wodnymi, włączana do tropikalnego ogrodu lub po prostu dodawana do nasadzeń mieszanych. 

Daktylowiec Nagięty jak sama nazwa wskazuje, obrodzi owocami- daktylami. Przypominają one daktyle, które spotkamy na sklepowych pułkach, choć są one mniejsze i mają mniej miąższu. Natomiast kwiatostan przypomina zwisającą kolbę kukurydzy. Warto wiedzieć, że kwiaty, jak i owoce pojawiają się u starszych osobników i zazwyczaj w naturze. Podstawy pielęgnacji Phoenix Reclinata

Daktylowiec Nagięty bardzo lubi rosnąć w dobrze przepuszczalnej glebie. Świetnie radzi sobie także w czasie suszy. Nie toleruje natomiast zbyt intensywnego i częstego podlewania. Takie zabiegi niszczą korzenie egzotycznej rośliny, a także spowalniają jej wzrost. Zdecydowanie lepiej będzie tolerować rzadkie i umiarkowane nawadnianie. 

Przycinanie Daktylowca Nagiętego należy ograniczyć tylko do obumarłych części palmy lub gnijących liści. Jednak trzeba je wykonywać raz w roku, ponieważ martwe części rośliny mogą sprowadzić na palmę szkodniki, z którymi będzie trzeba podjąć walkę. Dlatego lepiej zapobiegać, niż później martwić się o zwalczanie chorób. W jakich warunkach palma Phoenix Reclinata ma się najlepiej?

Daktylowiec Nagięty najlepiej rozwija się w stanowisku słonecznym, choć dobrze odnajduje się również w miejscu delikatnie zacienionym. Palma w egzotycznym ogrodzie świetnie znosi upalne lato, a także całkiem nieźle daje sobie radę przy krótkotrwałych spadkach temperatur, choć jej tzw. mrozoodporność nie jest oszałamiająca. Gdy temperatura spanie na dłużej poniżej – 3°C i zacznie padać śnieg, palma może nie przetrwać. Dlatego konieczne jest jej zabezpieczanie przed zimą, stosując kabel grzewczy, agrowłókninę, budki, a także styropian. 

Nawożenie jest zbawienne właściwie dla całej rośliny. Nie tylko liście potrzebują dużo energii do wzrostu i utrzymania ich w znakomitej kondycji, ale także łodyga i korzenie nie są obojętne na zapotrzebowanie. Jeśli chcesz nawozić palmę Phoenix, zdecydowanie warto robić to wiosną. Wówczas obornik będzie miał na nią zbawienny wpływ. Gdy dokonasz tego zabiegu przed zimą, każdy nowy wzrost zostanie uszkodzony prawdopodobnie przez mróz.

Do jakiego ogrodu Daktylowiec Nagięty?

Phoenix Reclinata to palma, która z pewnością zachwyci każdego miłośnika zieleni. Jej tropikalny wygląd i łatwość pielęgnacji sprawiają, że jest to roślina idealna zarówno dla doświadczonych hodowców, jak i osób początkujących. Palma idealnie wpasuje się w istniejące kompozycje, jak i będzie udanym początkiem przygody z egzotycznym ogrodem w Polsce. 

Jeśli szukasz rośliny, która nada Twojemu domowi lub ogrodowi niepowtarzalny charakter i wprowadzi do niego nutkę tropikalnego uroku, Phoenix Reclinata to świetny wybór.

Masz pytania dotyczące pielęgnacji Phoenix Reclinata? Skontaktuj się z nami! Jako doświadczeni hodowcy roślin egzotycznych opowiemy Ci o każdej palmie, która może zdobić Twój ogród.

Udostępnij