Rośliny egzotyczne w Polsce. Warunki dla palmy w ogrodzie.

Nadszedł czas urlopu. Docierasz do dominikańskiego hotelu, wskakujesz w strój plażowy, smarujesz się olejkiem i układasz się wygodnie na leżaku. Wiatr muska liście okazałej palmy, którą widzisz za każdym razem, gdy otwierasz oczy, wytrącając się z drzemki po kilkunastogodzinnym locie. Kiedy już poznasz wybrzeże Dominikany, dostrzeżesz, że palm, których przyjemny szum usypia Cię każdego popołudnia, jest całe mnóstwo. Nawet nie zdajesz sobie sprawy, że jedną z tych palm jest Phoenix Canariensis/ Feniks kanaryjski/ Daktylowiec kanaryjski, którą jeśli tylko chcesz, możesz podziwiać w swoim ogrodzie. 

Gdzie kupić sadzonki Palmy?

Na przestrzeni lat rośnie zainteresowanie sadzeniem palm w swoim ogrodzie. Nie jest to jednak zabieg banalny, bo nie wystarczy po prostu wsadzić sadzonki do ziemi i czekać, aż efekt powstanie sam. Ważne jest, aby wybrać hodowcę z ogromną wiedzą i doświadczeniem. Taka firma, jak nasza Palmy z Lubska jest Twoim partnerem na każdym etapie odkrywania świata palm. Nie tylko możesz polegać na naszym doradztwie w czasie zakupu, ale także zaopiekujemy się Twoim palmami w czasie ich wzrostu.

Sadzonki, które planujesz kupić, powinny mieć piękne, zielone liście i być dobrze ukorzenione. Dzięki temu palma będzie rozwijała się w prawidłowym tempie, a jej korzenie rozrastały się w prawidłowy sposób. 

Jak wyhodować palmę w swoim ogrodzie?

Zanim zdecydujesz się na zasadzenie palmy w ogrodzie, pamiętaj, że powinieneś poznać wymagania i specyfikację danego gatunku. Jest szereg palm, które bez problemu odnajdą się w naszym środowisku, jednak przydatne okażą się pewne zabiegi, które pomogą im przetrwać każdą porę roku. 

Zimy w naszym kraju są zdecydowanie łagodniejsze w porównaniu do poprzednich dekad. Jednak to nie tylko zima może sprawić, że nasze troski o sadzonkę pójdą na marne. Zmienność pogody, zimy wiatr, deszcz, śnieg, susza, a także niewystarczająca ilość miejsca na ukorzenienie się palmy wpływa na niepowodzenie w rozroście tych roślin egzotycznych

Jak pielęgnować palmę zimą i latem? 

Wbrew pozorom nie musisz codziennie chuchać i dmuchać na swoją sadzonkę. Jednak należy pamiętać o jej podlewaniu, szczególnie w przypadku wspomnianego Phoenix Canariensis/ Feniks kanaryjski/ Daktylowiec kanaryjski, która lubi ciepłe i wilgotne warunki.

Podczas letnich dni, gdy panuje susza, korzenie nieustannie rozrastają się i szukają wody. Dlatego tak ważne jest, aby nawadniać palmę. W sezonie wiosenno–letnim nawozimy nasze rośliny egzotyczne.  A jak jest zimą?

Nasza palma będąca przykładem tego artykułu wytrzymuje spokojnie temperaturę do -5 stopni Celsjusza. Po przekroczeniu tej granicy może okazać się, że roślina ulegnie uszkodzeniu. Im dłużej będzie trwał mróz, tym więcej negatywnych skutków wywoła on w palmie. 

Ratunkiem dla intensywnych mrozów jest odpowiednie zabezpieczenie rośliny przed mrozem. Dostarczenie roślinie stałej temperatury, w której palma przetrwa trudne warunki.

Czy pielęgnacja palmy jest trudna?

Wiem, że opisane aspekty mogą wydawać Ci się czasochłonne i skomplikowane. Jednak, jeśli będziesz słuchać doświadczonego hodowcy, od którego pozyskasz sadzonki, szanse na niepowodzenie są znikome. Do tego czas, który poświęcisz na pielęgnację i ochronę palm, będzie coraz krótszy i sprawiał więcej przyjemności, niż przykrego obowiązku. 

Teraz wyobraź sobie, że leżysz na leżaku pod palmą, słyszysz ten przyjemny szum palmy, otwierasz oczy i okazuje się, że jesteś u siebie w ogrodzie pod swoją palmą…

Udostępnij