Jakie gatunki trawy drzewiastej Dasylirion można uprawiać w polskim ogrodzie?

Dasyrilion niewątpliwie zachwyca swoimi liśćmi, które potrafią osiągać pokaźne rozmiary. Kolejnym atutem tej trawy drzewiastej jest fakt, że choć gatunki Dasylirionu pochodzą z terenów pustynnych, świetnie przystosowują się one do polskiego klimatu. Dlatego też może ona zdobić Twój ogród nie tylko latem, ale także zimą. Jakie gatunki Dasylirionodnajdą się w polskim egzotycznym ogrodzie i jakie warunki będą idealne do jej wzrostu?

Charakterystyka traw drzewiastych Dasylirion

Dasylirion pochodzi z pustynnych części Meksyku i Stanów Zjednoczonych, a dokładnie z Teksasu i Arizony. Na świecie istnieje około 20 gatunków Dasylirion. Każdy z nich charakteryzuje się długimi i wąskimi liśćmi, wyrastającymi z centralnego punktu. Liście te mogą osiągać długość do kilku metrów. Często są one ostre i spiczaste oraz zwykle zielone. Niektóre gatunki mają niebieskie lub szare ich odcienie, które sprawiają, że w egzotycznym ogrodzie taki gatunek Dasylirion wygląda nietuzinkowo.

Centralnym miejscem rośliny Dasylirion jest pień, który trawa drzewiasta wytwarza wraz ze wzrostem. Stanowi on wodny magazyn dla tropikalnej rośliny, pozwalając jej przetrwać trudne warunki pogodowe. Jest on także wspomnianym miejscem wzrostu liści, które tworzą piękną, zaokrągloną rozetę. Obumarłe liście wyginają się w stronę pnia, okalając go i tworząc okrywę. Z kolei regularne usuwanie obumarłych liści pozwala zachować jego gładką powierzchnię.

Trawy drzewiaste Dasylirion potrafią zaskoczyć niezwykłymi kwiatami, które wyrastają z długiej łodygi, wzbijającej się ponad rozetę. Okres kwitnienia przypada w sezonie letnim, jednak należy pamiętać, że trawa drzewiasta może nie zakwitnąć nawet przez kilka lat i nie jest to też zjawisko coroczne.

Jak uprawiać trawy drzewiaste Dasylirion w polskim egzotycznym ogrodzie?

Trawa drzewiasta Dasylirion rośnie bardzo powoli. Znakomicie znosi ona suszę, długotrwałe upały, ale także doskonale odnajdzie się w okresie jesienno-zimowym. Może być ona uprawiana w glebie lub w donicy. Choć gatunki tej tropikalnej rośliny są tzw. mrozoodporne, warto zabezpieczyć je przed długotrwałymi spadkami temperatur. W tym celu okrywa się pień i liście rośliny agrowłókniną, a także można owinąć jej pień kablem grzewczym.

Egzotyczna trawa Dasylirion ubóstwia dobrze przepuszczalną glebę. Dlatego czy to w donicy, czy w glebie, warto zastosować ziemię piaszczystą, żwirową, a dno donicy lub otworu wyłożyć drobnymi kamieniami, które będą stanowiły drenaż dla Dasylirion.

Stanowisko uprawy Dasylirion to pełne słońce lub półcień. Warto pomyśleć o idealnym miejscu dla niej wegzotycznym ogrodzie, zanim rozpocznie się sadzenie. Należy również pamiętać, że w podlewaniu trawy drzewiastejtrzeba być niezwykle ostrożnym. Roślina znakomicie radzi sobie z brakiem wody, dlatego warto podlewać Dasylirionwtedy, gdy gleba jest sucha. Zimą natomiast powinno się ograniczyć podlewanie, wykonując tę czynność nawet co kilka tygodni.

Różne gatunki Dasylirionu, mogące zdobić Twój ogród

Dasylirion to gatunek traw drzewiastych, pochodzących z rodziny Asparagaceae. Czasami te egzotyczne roślinymylone są z odmianą Yucci. Dzieje się tak za sprawą pochodzenia obu roślin, a więc podobnych cech, które przystosowują roślinę do przetrwania w pustynnych warunkach, a także zbliżonego wyglądu rozet. Jednak Dasylirionróżni się od Juki przede wszystkim możliwościami rozrostu do większych rozmiarów, a także odmiennym kwiatostanem. Jakie więc gatunki Dasylirion sprawdzą się w Twoim ogrodzie?

Dasylirion Glaucophylum

Pierwszym gatunkiem jest Dasylirion Glaucophyllum, która po prostu zachwyca. Za wyjątkowość tej trawy drzewiastej odpowiadają liście rośliny, które są długie, ząbkowate i srebrzysto-zielone. Same liście mogą osiągać długość do 150 cm, tworząc pokaźną rozetę. Glaucophyllum wytrzymuje krótkotrwałe spadki temperatur do nawet – 10 °C.

Dasylirion Longissimum

Dasylirion Longissimum to kolejna propozycja trawy drzewiastej, mogącej zdobić polski egzotyczny ogród. Trawa drzewiasta Longissimum rośnie powoli, wytwarzając pień, który u dorosłej rośliny wygląda, jakby był ubrany w brązowo-czarne cętki. Liście tej tropikalnej rośliny są zielone, smukłe i rosną ku górze, tworząc smukłą rozetę. Tzw. mrozoodporność trawy drzewiastej sięga -10 °C do -12 °C.

Dasylirion Wheeleri

Dasylirion Wheeleri stanowi ostatni gatunek trawy drzewiastej, jaki sprawdzi się w polskich warunkach. Trawa ta stanowi piękną egzotyczną roślinę o długich, wąskich, srebrzysto-zielono-niebieskich liściach o długości do 150 cm, które zakończone są małymi kolcami. Wheeleri z czasem wytwarza krótki pień, z którego wyrastają wspomniane liście, tworząc kulistą rozetę. Dasylirion Wheeleri jest odporna na krótkotrwałe spadki temperatur, sięgające – 12 °C.

Trawa drzewiasta – niespotykana roślina pośród palm w polskim ogrodzie

Ze względu na znakomite przystosowanie się do polskiego klimatu wymienionych gatunków Dasyliron, ta egzotyczna roślina nie będzie oczekiwać od Ciebie pracochłonnej pielęgnacji i stanie się czarującą dekoracją Twojego tarasu czy ogrodu. Gdy wyszukasz odpowiednie miejsce dla wybranego gatunku Dasylirion, najważniejszym zabiegiem będzie jej podlewanie i odpowiednie zabezpieczenie trawy drzewiastej w sezonie zimowym. Stosując się do tych zaleceń, Dasylirion odwdzięczy Ci się zdrową, piękną rozetą, jaka będzie rosła w swoim tempie i nieszablonowo zdobiła Twój egzotyczny ogród.

Udostępnij