Palma królewska- Daktylowiec Kanaryjski. Co warto wiedzieć o Phoenix Canariensis?

Palma Daktylowiec Kanaryjski, jak sama nazwa wskazuje, zamieszkuje cały archipelag wysp Kanaryjskich, a najwięcej drzew palmy Królewskiej można spotkać na wyspie La Gomera. W 1882 roku na teren Phoenix Canariensis wkroczył człowiek i niestety ilość populacji na wyspach zaczęła spadać. Jednak to wtedy też zaczęła się wędrówka jej sadzonek do innych europejskich krajów. Najpierw parowce transportowały Daktylowca do Wielkiej Brytanii, a później eksport rozszerzył się na inne kraje. Daktylowiec Kanaryjski zwany jest także palmą Królewską, ponieważ niegdyś był oznaką luksusu i dobrobytu. Jedna sadzonka potrafiła kosztować tyle, co dom na Wyspach Brytyjskich…

Walory Phoenix Canariensis

Palma królewska niewątpliwie zachwyca swym wyglądem. Jej liście są długie, grube, o lancetowatym kształcie, a ich dolna podstawa pokryta jest ostrymi kolcami. Każda łodyga u dojrzałej rośliny, ma długość od 4 do 6 metrów.

Phoenix Canariensis to egzotyczna roślina należąca do gatunku tych wiecznie zielonych, a więc bez względu na porę roku zawsze będzie się dostojnie prezentować. Warto także wspomnieć o pniu palmy Kanaryjskiej, jaki wraz z okazałym, gęstym pióropuszem w przypadku młodej palmy do złudzenia przypomina potężny ananas. Ubrany jest on we wzór w kształcie rombów, tworzący się podczas obcinania obumarłych liści Daktylowca.

Kwiatostany Feniksa kształtują się pomiędzy jego liśćmi, jako gęste zwisające kolby koloru kremowo-żółtego, które po przekwitnieniu ustępują miejsca owocom, a stanowią je grona Pestkowca. Grona te tworzą się z eliptycznych owoców wielkości od 1 cm do 3 cm.

Daktylowiec Kanaryjski to piękna palma, prawda? Jednak czy warto uprawiać go w polskim egzotycznym ogrodzie? Jakie wymagania ma Phoenix Canariensis?

Jak wygląda uprawa i pielęgnacja Daktylowca Kanaryjskiego?

Wymagania i pielęgnacja Daktylowca Kanaryjskiego nie stawiają wysoko poprzeczki. Ze względu na swoje występowanie, roślina ta dobrze znosi zmienną pogodę, a tzw. mrozoodporność palmy sięga – 5 °C. Świetnie odnajduje się ona w klimacie od umiarkowanego do tropikalnego. W polskim egzotycznym ogrodzie  należy pamiętać, aby zapewnić tropikalnej roślinie odpowiednią ilość przestrzeni. Sadzonki hodowane w donicy także muszą mieć nieco swobody, a gdy roślina zacznie dawać sygnały o zbyt ciasnej donicy, trzeba ją przesadzić. Stworzenie Daktylowcowi Królewskiemu najlepszych warunków do idealnego rozrostu zarówno korzeni, jak i pnia oraz liści umożliwi dobrze przepuszczalna gleba.

Jak często nawadniać Feniksa?

Odpowiednie podlewanie palmy Daktylowej z rodziny arekowatych to klucz do utrzymania rośliny w zdrowiu i zapewnieniu jej znakomitych warunków do wzrostu. Ta tropikalna roślina nie znosi zalegającej wody, gdyż może doprowadzić to do uszkodzenia korzeni i pnia Feniksa. Dlatego oprócz dobrze przepuszczalnej gleby warto zadbać o drenaż korzeni palmy, który stanowią drobne kamienie ułożone na dnie wykopanego dołu w ogrodzie lub w przypadku hodowli Feniksa np. w ogrodzie zimowym- na dnie donicy. Phoenix Canariensis dobrze się czuje podczas upalnego lata. Nie mniej jednak nie zapominajmy o jej podlewaniu . Palma ta uwielbia wysoką wilgotność powietrza, dlatego zalecanym zabiegiem w początkowej fazie wzrostu Daktylowca jest zraszanie jego liści wodną mgiełką.

Stanowisko Daktylowca Kanaryjskiego. Jakie będzie idealne dla tej egzotycznej rośliny?

W naturze palma Daktylowiec Kanaryjski rośnie na wielu wysokościach i tym samym znosi różne warunki pogodowe. Dorosłym roślinom nie straszne są upały, deszcze, niższe temperatury, czy susze. Jednak ważne dla tego gatunku Daktylowca jest słońce. W związku z tym idealnym stanowiskiem dla tej palmy będzie miejsce słoneczne.
Palma w uprawie doniczkowej w sezonie letnim może pięknie ubierać taras lub ogród, a zimą, gdy sadzonka jest jeszcze niewielka- stanowić ozdobną roślinę w ogrodzie zimowym.
Jeśli Twoja sadzonka znajduje się w glebie, powinieneś pamiętać o jej ochronie przed opadami śniegu i odpowiednim zabezpieczeniu sadzonki na wypadek przemarznięcia. W sezonie zimowym należy także pamiętać o umiarkowanym podlewaniu palmy.

Phoenix Canariensis- iście królewska palma

W  polskim egotycznym ogrodzie ten gatunek Feniksa stanowi piękną i niezwykle efektowną ozdobną roślinę. Przy odrobinie chęci i zapewnieniu jej odpowiednich warunków uprawy oraz spełnieniu wymagań palmy Kanaryjskiej, palma ta stanie się Twoim wyjątkowym okazem. Gwarantujemy, że odwdzięczy Ci się ona nietuzinkowym pióropuszem, który niezaprzeczalnie wyróżni ją spośród innych tropikalnych roślin w Twoim egzotycznym ogrodzie.

Udostępnij