Wiosna w egzotycznym ogrodzie. Odkryj swoje palmy i tropikalne rośliny

Wiosna to czas, kiedy nabieramy ochoty na zmiany. Odczuwamy nagły przypływ energii, napawający nas do działania. To także czas, kiedy spoglądamy na egzotyczne rośliny w naszym ogrodzie i planujemy związane z nimi prace. Choć zima w tym roku zaskoczyła nas gwałtownymi i konkretnymi spadkami temperatur, to można powiedzieć, że okazała się ona łaskawa dla roślin i trwała niezwykle krótko. Pora zdjąć okrywy z palm i roślin egzotycznych, przygotować je na wiosenną aurę i pomyśleć o zakupie nowych sadzonek tropikalnych roślin.

Jeśli w egzotycznym ogrodzie w Polsce wszystkie gatunki roślin i palm są odpowiednio zabezpieczone, zima nie powinna mieć na nie negatywnego wpływu. Z kolei, gdy niektóre z nich zostały niczym nieosłonięte, może to osłabić gatunki tzw. mrozoodpornych palm, a te najmniej odporne- uszkodzić. W naszym ogrodzie rok temu zdążyła się sytuacja, gdzie uległa awarii nagrzewnica, która miała wspomagać palmę Waszyngtonia i Daktylowca Kanaryjskiego. Na szczęście nic wielkiego się nie stało, a rośliny wypuściły nowe liście. Warto zawsze trzymać rękę na pulsie, bo jak się za chwilę dowiesz, to nie tylko temperatura -15 ℃ jest w stanie wyrządzić krzywdę palmom, a wiele innych czynników.

 

Jak wpływa zima na różne gatunki palm?

Wpływ zimy i mrozów na gatunki roślin egzotycznych, które w ogóle nie są zabezpieczone, jest oczywiście fatalne. Najwięcej dostają w kość korzenie rośliny, później pień a na końcu liście. Najgorszym scenariuszem dla palm i tropikalnych roślin nie jest tak naprawdę spadek temperatur poniżej zera. Ogromny wpływ na ich zdrowie ma przebieg mrozów.

Gdy roślina zmaga się z niskimi temperaturami, woda znajdująca się w jej komórkach zamarza. W momencie, jeśli dochodzi do dużych wahań temperatury, czyli szybkiego wzrostu temperatury, a więc gwałtownego topnienia, woda zwiększa swoją objętość w komórkach roślin, powodując ich mechaniczne uszkodzenia. Również wtedy, gdy temperatura na zewnątrz szybko rośnie, woda znajdująca się w glebie nie zostaje wchłonięta przez korzenie, a doprowadza je do suszy fizjologicznej i w efekcie do więdnięcia i obumierania rośliny.

Ponadto środowisko wilgotne, opiewające w częste i gwałtowne zmiany temperatur stanowi pożywkę dla bakterii i grzybów, których słaba roślina nie jest w stanie zwalczyć. Dlatego też dla egzotycznych gatunków palm mniej szkodliwe są mrozy, którym towarzyszy suche powietrze.

Warto wspomnieć, że palmy i egzotyczne rośliny, rosnące w Polsce dobrze znoszą naszą aurę.

 

Wiosenne zabiegi pielęgnacyjne w egzotycznym ogrodzie


Niespełna rok temu pokazywaliśmy Wam, jak wyglądają wiosenne porządki w naszym egzotycznym ogrodzie. Okryte gatunki palm i roślin leniwie budziły się do nadchodzących przyjemnych temperatur, a niektóre z nich jak na przykład Trachycarpus Fortunei wypuściły pierwsze kwiaty. Gatunek ten nie potrzebował specjalnych zabiegów, chroniących go przed niekorzystnym działaniem mrozów. Jedynie przez trzy dni w ciągu zimy konieczne było otulenie Trachycarpusa kablem grzewczym, by nie dopuścić do przemarznięcia rośliny.

U niektórych gatunków można było zauważyć skutki wichur, wpływ zwierzaków, a w szczególności gryzoni, które sporo napsociły. Jednak żadna nasza palma, czy egzotyczna roślina nie została trwale uszkodzona, by nie móc zdobić naszego tropikalnego ogrodu w kolejnym roku.

Pierwsze wiosenne zabiegi w ogrodzie zaczynamy od uporządkowania naszych roślin. Wiąże się to z odkryciem tych gatunków, które są na to gotowe. Każda palma ogrodowa i inne gatunki roślin egzotycznych mają swój czas na życie bez ich dogrzewania i okrywania. Dlatego początkowe prace w ogrodzie rozpoczynamy od tych, które poradzą sobie w przypadku delikatnego nawrotu chłodniejszych dni. Kolejno usuwamy obumarłe liście i plewimy ziemię. Gdy już nasz ogród znów staje się iście egzotyczny, jedynie obserwujemy zapotrzebowanie roślin na wodę.

 

Kiedy sadzić palmy w ogrodzie?


Najlepszym momentem na zasadzenie palmy bezpośrednio w glebie jest wiosna. To właśnie wtedy, gdy temperatury utrzymują się powyżej 15 ℃, można liczyć na to, że egzotyczne rośliny odnajdą się w naszych ogrodach. Dlaczego wiosna? Otóż jak powszechnie wiadomo, każda roślina potrzebuje czasu, aby ukorzenić się i zaaklimatyzować w nowych warunkach. To także doskonały moment, by dać jej czas na przygotowanie się do zimy, a dla nas 3 pory roku są wystarczające, aby poznać potrzeby palm i zaspokoić je w czasie tej natrudniejszej-zimy.

Odwiedź naszą plantację. Dowiedz się jakie gatunki palm rosną w egzotycznym ogrodzie Palm z Lubska i poczuj z nami tropikalny klimat!

Import, sprzedaż i hodowla palm ogrodowych i innych roślin egzotycznych. Wspaniały egzotyczny ogród. Oferujemy rośliny egzotyczne do ogrodu, egzotyczne rośliny ogrodowe, palmy mrozoodporne, uprawa palmy w Polsce, bambusy, sprzedaż bambusów, Daktylowiec kanaryjski,Szorstkowiec fortunnego. Bambusy, Juka rostrata, Palmy do ogrodu, Palmy ogrodowe, Palmy mrozoodporne, Rośliny egzotyczne, Sprzedaż roślin egzotycznych, Palmy w Polsce, Sprzedaż palm w Polsce, Rośliny tropikalne, Sprzedaż roślin tropikalnych, Palmy w ogrodzie, Hodowla palmy w ogrodzie, Palmy do ogrodu w Polsce, Palmy zimujące w Polsce, Sprzedaż palm, Import roślin egzotycznych, Uprawa palmy w Polsce, Daktylowiec kanaryjski, Szorstkowiec fortunnego, Egzotyczny ogród.

Udostępnij